پارتنوکپس
پارتنوکپس

میگرن یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی می‌باشد و غالباً با علایمی در سیستم عصبی همراه است. این نوع از سردرد یک طرفه و ضربان‌دار است و از ۲ تا ۷۲ ساعت ادامه دارد. علایم همراه با آن می تواند شامل تهوع، استفراغ، نورگریزی و صدا گریزی باشد و درد به طور کلی با بالا رفتن فعالیت بدنی افزایش می‌یابد. بیش از یک سوم افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نشانه‌های پیش درآمدی را دریافت می‌کنند: نوعی اختلالات گذرای بینایی، حسی، زبانی یا حرکتی که نشان می‌دهند سردرد به زودی شروع خواهد شد. این باور وجود دارد که دلایل بروز میگرن ترکیبی از عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی است. با اینکه ساز و کار دقیق میگرن ناشناخته است ولی این باور وجود دارد که میگرن به دلیل نوعی اختلال در رگ‌های خونی و عصبی باشد. کپسول " پارتنوکپس" یک فرآورده کاملاً طبیعی تهیه شده از گیاه بابونه کبیر (Tanacetum parthenium) به عنوان پيشگيري از سردردهای ميگرني بكار مي رود .

شکل دارویی: کپسول 240 میلی گرمی در بسته بندی 30 عددی

اجزای فرآورده: مواد موثره گیاه بابونه کبیر از جمله سسکوئی ترپن لاکتون پارتنولید

مورد مصرف: پيشگيري از سردردهای ميگرنی.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیسم اثر: پارتنولید ماده موثره اصلی این گیاه با مهار فسفولیپازهای سلولی از آزاد شدن آراشیدونیک اسید جلوگیری می کند. از آنجاییکه آراشیدونیک اسید پیش ساز واسطه های التهابی می باشد با مهار آن اثرات ضد التهابی مشاهده می گردد. همچنین پارتنولید و سایر ترکیبات موثره این گیاه می تواند منجر به مهار پروستاگلاندین سنتتاز گردد که در نتیجه موجب کاهش سنتز پروستاگلاندین ها و ترومبوکسان می شوند. به این ترتیب مدیاتورهای التهابی مربوطه ساخته نمی شوند و اثر ضد التهابی از این طریق اعمال می گرد. از سویی دیگر چون سروتونین به عنوان یک عامل القا کننده سردردهای میگرنی شناخته شده است، گیاه بابونه کبیر با داشتن پارتنولید مانع تجمع پلاکتی و افزایش مهار ترشح سروتونین به وسیله پلاکت ها می شوند و به این شکل از بروز سردردهای میگرنی جلو گیری می کنند.

دستور مصرف: روزانه 2-1 كپسول بعد از غذا مصرف شود ( اثرات مثبت دارو 8-4 هفته بعد از مصرف ظاهر مي گردد).

تداخلات دارویی و موارد منع مصرف: از مصرف این دارو همراه با داروهای ضد انعقاد همچون وارفارین یا هپارین، داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل و مواد مخدر و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن خودداری کنید. با توجه به تحریک جریان خون قاعدگی و افزایش سقط جنین مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

عوارض جانبی: در افراد حساس احتمال بروز واكنش هاي آلرژيك مانند درماتيت تماسي وجود دارد.

شرایط نگهداری: در دمای کمتر از 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود.